Polskie Towarzystwo Onkologiczne przypomina, że zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia do I etapu szczepień kwalifikują się chorzy z chorobą nowotworową, u których po dniu 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią (grupa 1b).

Ostrzegamy, że chorzy na nowotwory mają znacznie większe ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia SARS-CoV-2. Szczepienie przeciwko COVID-19 stanowi więc ogromną szansę na uniknięcie następstw zakażenia i zmniejszenia zagrożenia związanego z chorobą nowotworową. Zachęcamy więc naszych pacjentów do zgłaszania się Narodowego Programu Szczepień. Jak podkreślają międzynarodowe i polskie towarzystwa naukowe i eksperci właściwie wszyscy – z wyłączeniem wyjątkowych sytuacji (jak pacjenci bezpośrednio po przeszczepie komórek krwiotwórczych czy w głębokiej immunosupresji po leczeniu systemowym) – chorzy na nowotwory nie mają przeciwwskazań do szczepień przeciw SARS-CoV-2.​

Stanowisko ESMO w sprawie szczepień przeciw COVID-19 u chorych na nowotwory 

 

Informacje praktyczne

 

Pacjenci onkologiczni, którzy chcą się zaszczepić mogą zapisać się na szczepienie na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia. Zgodnie z informacją na stronie zgłoszenie nie jest to równoznaczne z rejestracją i wskazaniem konkretnego terminu oraz miejsca szczepienia. 

 

Rejestracja na szczepienie rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy zgodnie z harmonogramem rusza szczepienie danej grupy. Kiedy ruszą szczepienia dla grupy 1B (pacjenci onkologiczni), Ministerstwo Zdrowia wyśle wiadomość mejlową z informacją, że wystawiono e-skierowanie. W e-skierowaniu będzie informacja, gdzie i kiedy będzie prowadzone szczepienie. Dopiero wtedy można udać się na szczepienie.

 

Zgodnie z najnowszą oficjalną informacją rządu szczepienie grupy 1b, czyli m.in. z chorobą nowotworową, u których po dniu 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią, rozpocznie się 15 marca 2021 r. 

 

Szczepienia prowadzone są wyłącznie w punktach szczepień. Punkty te są zlokalizowane poza centrami onkologii. Mapa punktów szczepień dostępna jest na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

 

Pacjenci onkologiczni mają otrzymać szczepionkę firmy Pfizer lub Moderna. Według szacunków rządu grupa 1b obejmuje ok. 70 tys. osób, a ich szczepienie ma zająć tydzień. 

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie