Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, dr hab. Adam Maciejczyk, wystąpił na Komisji Specjalnej ds. Walki z Rakiem (BECA) w Parlamencie Europejskim.

 

Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w czwartek, 18 marca 2021 r., mówił na posiedzeniu komisji o roli „big data” i nowoczesnych technologii w badaniach przesiewowych i we wczesnym wykrywaniu nowotworów na przykładzie pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej 

- Analiza danych pozwala na wprowadzenie medycyny opartej na wartości - mówi dr hab. Adam Maciejczyk. - A także pozwala na organizację opieki zdrowotnej w oparciu o konkretne dane. To z kolei pozwala na zbilansowanie wydatków i zwiększenie środków na diagnostykę i proces leczenia. Proces udało nam się zapoczątkować w ramach pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej na Dolnym Śląsku. Obecnie w bazie  mamy dane o około 10 tys. pacjentów.

Wyzwaniem dla onkologów jest redukcja zachorowań na raka, a koniecznością jest dziś wczesne wykrywanie nowotworów. Aktualny postęp jest możliwy dzięki analizie danych i inwestowaniu w nowoczesną technologię, w tym wspomaganie procesu diagnostycznego lekarzy przez systemy tzw. sztucznej inteligencji. Aplikacja "mobilne DCO”, która została uruchomiona w ramach pilotażu jest formą wykorzystania nowoczesnych technologii właśnie w badaniach screeningowych. 

 

 

RETRANSMISJA (wystąpienie przedstawiciela PL od 15:04)

BECA

 

Szczegóły na stronie: https://www.europarl.europa.eu/committees/pl/beca/home/highlights