Wystartowała kolejna edycja kampanii "Świadomy Pacjent" mająca na celu uświadomienie pacjentom, że stanowią istotne ogniwo w całym procesie terapeutycznym - ich wiedza, zaangażowanie oraz odpowiedzialność mają znaczenie.  Patronat merytoryczny nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Onkologiczne – prof. Piotr Rutkowski w swoim artykule podkreślił potrzebę poprawy profilaktyki oraz diagnostyki chorób nowotworowych.

 

Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl

Na okładce pojawiła się Katarzyna Glinka, aktorka telewizyjna i teatralna, która podzieliła się z czytelnikami swoim osobistym przeżyciem, jakim było wykrycie guzka w piersi, zachęcając tym jednocześnie do profilaktyki w kontekście chorób nowotworowych.

 

Prof. dr hab. Piotr Rutkowski: Diagnostyka chorób nowotworowych

W ostatnich latach w Polsce poprawiły się wskaźniki przeżyć w niektórych nowotworach, dotyczy to m.in. raka gruczołu krokowego czy czerniaka, gdzie – co cieszy nas onkologów – różnica w stosunku do krajów Europy Zachodniej jest coraz mniejsza. Niestety wciąż mamy takie nowotwory, w których od wielu lat nie odnotowaliśmy znaczącego postępu. Pomimo dostępu do bezpłatnych badań przesiewowych i nowych metod leczenia wzrasta umieralność m.in. na raka piersi i raka jelita grubego. Wyzwaniem cały czas pozostaje profilaktyka i diagnostyka onkologiczna.

Pełny artykuł

 

Polecamy lekturę wszystkich artykułów, które są częścią kampanii „Świadomy Pacjent”, dostępnych na portalu www.pacjentilekarz.pl