Wystartowała kolejna edycja kampanii "Świadomy Pacjent" mająca na celu uświadomienie pacjentom, że stanowią istotne ogniwo w całym procesie terapeutycznym - ich wiedza, zaangażowanie oraz odpowiedzialność mają znaczenie.

 

Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl

Patronat merytoryczny nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Onkologiczne – prof. Piotr Rutkowski w artykule wprowadzającym podkreśla, jak istotna jest profilaktyka w kontekście raka jelita grubego.

 

Kampania wspiera różne obszary terapeutyczne, w tym związane z nowotworami:

CZERNIAK

Wczesne wykrycie czerniaka daje możliwość całkowitego wyleczenia. Z kolei pacjentów nawet z bardzo zaawansowanym czerniakiem można obecnie leczyć skutecznymi terapiami, które pozwalają żyć z chorobą nowotworową przez wiele lat i zachować dobrą jakość tego życia. Jedną z takich metod jest immunoterapia.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliły:

  • Dr hab. n. med. Bożena Cybulska-Stopa

 

HPV

Pewne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) mogą doprowadzić do rozwoju m.in. raka szyjki macicy. Inne nie powodują poważnych problemów zdrowotnych. Na czym polega profilaktyka zakażeń wywołanych przez wirusa HPV i czy można się go pozbyć z organizmu? 

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:

  • Prof. dr n. med. Witold Kędzia

 

 RAK JELITA GRUBEGO

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Na wczesnym etapie może nie dawać żadnych objawów, co utrudnia wczesne rozpoznanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie zalecanych badań przesiewowych.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:

  • Prof. dr n. med. Barbara Radecka
  • Iga Rawicka, prezeska Fundacji EuropaColon Polska 

 

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE W CHOROBACH ONKOLOGICZNYCH

Diagnoza choroby onkologicznej to dla osoby chorującej, jak i jej bliskich, zupełnie nowa sytuacja, która od wszystkich wymaga zdefiniowania ról w zmienionej codzienności. 

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:

  • Elżbieta Majewska, Polskie Amazonki Ruch Społeczny

 

Polecamy lekturę wszystkich artykułów, które są częścią kampanii „Świadomy Pacjent”, dostępnych na portalu www.pacjentilekarz.pl