
Zapraszamy do zapoznania się z kolejną edycją kampanii edukacyjnej "Świadomy Pacjent". Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl
Patronat nad projektem objęło Polskie Towarzystwo Onkologiczne.
KAMPANIA WSPIERA M.IN. OBSZARY TERAPEUTYCZNE ZWIĄZANE Z NOWOTWORAMI:
CZERNIAK
Ryzyko zachorowania na czerniaka można zmniejszyć – wystarczy stosować się do kilku „złotych zasad”. Jednak nawet jeśli dojdzie do rozwoju nowotworu, polscy pacjenci mogą liczyć na dostęp do terapii znacząco wydłużających życie i pozwalających zachować dobrą jakość tego życia.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:
- Dr hab. n. med. Bożena Cybulska-Stopa
- Dr hab. n. med. Marcin Ziętek
Dostęp do artykułu tutaj.
CHEMIOTERAPIA DOMOWA
Chemioterapia kojarzona jest przez pacjentów z leczeniem, które zawsze musi być przyjmowane pod ścisłym nadzorem lekarskim, w warunkach szpitalnych. Natomiast skuteczna terapia onkologiczna nie musi być prowadzona wyłącznie w warunkach szpitalnych.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:
- Prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz
- Mgr piel. Joanna Machnowska
NARODOWY PORTAL ONKOLOGICZNY
27 maja 2025 roku oficjalnie uruchomiono Narodowy Portal Onkologiczny (NPO) – nowoczesną platformę informacyjną, która ma na celu wspieranie pacjentów onkologicznych oraz ich bliskich w obliczu diagnozy nowotworowej. To także miejsce stworzone z myślą o profilaktyce – portal dostarcza wiedzy, która może pomóc zapobiegać zachorowaniom i zwiększać wczesną wykrywalność nowotworów poprzez edukację zdrowotną i promowanie badań przesiewowych. Dostępny pod adresem www.onkologia.gov.pl portal stanowi jedno z działań Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, której celem jest poprawa jakości opieki onkologicznej w Polsce.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- Prof. dr hab. N. med. Piotr Rutkowski
Dostęp do artykuł tutaj.
CZERNIAK
Mimo że 85% społeczeństwa doskonale wie, jak wygląda czerniak, to nigdy nie odwiedziło lekarza, by dokładnie zbadać swoje znamiona. Im wcześniej wykryjemy złośliwą zmianę, tym
większe są szanse na pełne wyleczenie.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- Prof. dr hab. N. med. Piotr Rutkowski
- Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora
Wszystkie artykuły, które są częścią kampanii „Świadomy Pacjent”, dostępne na portalu www.pacjentilekarz.pl